ГОРОДА УКРАИНЫ
Главная » Статьи » ИНТЕРЕСНЫЕ СТАТЬИ

Європейський суд відмовився повернути Крим Україна

Київська влада періодично загрозливо нагадують, що подали до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) позов, в якому просять його втрутитися в свій територіальний спір з Москвою. Простіше кажучи, допомогти повернути Крим. Не далі як 3 червня Арсеній Яценюк заявив про це в стінах Верховної Ради. «Ми усвідомлюємо, що такі судові процеси не проходять за місяць. Але такі судові процеси матимуть результати », - впевнено пообіцяв в.о. прем'єр-міністра.

Він промовчав про те, що результат вже є - Євросуд ухвалив проміжне рішення. Не на користь України.

Я попросив прокоментувати ситуацію свого доброго друга, французького юриста Карін Беше-Головко. Ось що вона розповіла.

 Європейський суд відмовився повернути Крим Україна

 

Насправді, Україна подала позов ще 13 марта, за три дні до референдуму в Криму, після якого півострів став частиною Росії. Заява грунтується на статті 33 Конвенції про захист прав людини та основних свобод - «Міждержавні справи». В ЄСПЛ не люблять цю статтю, вона вважається не юридичної, а політичної. За 60 з гаком років існування Євросуду, протягом яких розглянуті сотні тисяч справ, таких заяв було всього 16.

У своїй заяві Київ просив застосувати до Москви так звані тимчасові заходи (ст. 39 Регламенту ЄСПЛ), тобто, ще до розгляду справи негайно встати на українську сторону в її баченні ситуації по Криму. Варто зауважити, що держави досить часто намагаються використовувати авторитетну страсбурзьку трибуну не для вирішення суперечок, а для того, щоб голосно, на весь світ, озвучити свою позицію. Треба віддати належне Європейському суду - він не дав втягнути себе в політику і залишився над сутичкою. Почасти, втім, прохання України була задоволена - тимчасові заходи були прийняті. Але адресовані вони не тільки відповідачу, а й самому позивачеві.

У рішенні сказано: «Обидві сторони повинні утриматися від прийняття будь-яких заходів, особливо військових дій, які могли б спричинити за собою порушення прав цивільного населення, включаючи загрозу їх життя і здоров'я, і ​​виконати зобов'язання відповідно до Конвенції, особливо щодо статей 2 (право на життя) і 3 (заборона на нелюдське поводження або принижуюче гідність поводження) ».

Крим не згадано взагалі.

Ця мотивування практично дослівно взята з рішення Міжнародного суду ООН, винесене 15 жовтня 2008 за позовом Грузії проти Росії. ЄСПЛ не став обтяжувати себе пошуком нових формулювань, справедливо вважаючи, що юридично рішення колег бездоганно. Іншими словами, суд не бажає брати участь у політичних чварах - для цього є дипломати.

Інша справа - захист прав і свобод людей. Тут Страсбург категоричний: Київ і Москва повинні утриматися від військових дій. І хоча звернуто це вимога до обох сторін, мова, звичайно, йде насамперед про Україну. Вона, до речі, не приховує, що у придушенні Донбасу задіяні регулярні війська, літаки і бронетехніка, від обстрілів загинули вже десятки, а може бути, і сотні мирних громадян. Українське керівництво, не соромлячись, розповідає про свої «подвиги» у соціальних мережах і на сайтах міністерств і відомств.

Доказів порушення Україною рішення ЄСПЛ більш ніж достатньо. Навіть місія ОБСЄ, як відомо, встановила, що вибухи, які пролунали біля обласної адміністрації Луганська 2 червня, - результат авіанальоту. Ця атака - пряме порушення рішення Євросуду. Говорячи сухою юридичною мовою, в результаті військових дій, вжитих українською стороною, в той день загинули ні в чому не винні місцеві жителі, серед яких - жінки.

Звичайно, ЄСПЛ не зобов'язаний розбиратися в хитросплетіннях міждержавних відносин. Але він зобов'язаний втрутитися, якщо порушено право на життя людини. Зізнатися, я здивована, що Росія досі не подала зустрічний позов - він напевно мав би перспективу. Жодна країна не має права вбивати власних громадян, та ще із застосуванням армійського озброєння. Якщо Україна вважає себе європейською державою, її солдати повинні повернутися в казарми. Розбиратися з бунтівним Донбасом повинні політики на переговорах, а не військові на полі бою.

Категория: ИНТЕРЕСНЫЕ СТАТЬИ | Добавил: LOGAN1980 (09.06.2014)
Просмотров: 635 | Рейтинг: 0.0/0