ГОРОДА УКРАИНЫ


Ділитися враженнями про рідне місто - те ж саме , що розповісти щось цікаве і нове про розташування меблів у власній квартирі. Начебто все знайоме з тих пір , як пам'ятаєш себе , а сказати нічого - звичка.
Якщо все ж подивитися з боку , то думаю , що Харків входить до десятки найкрасивіших міст України . І в двійку ( хи-хи ) - Східної України (ну , після Одеси , звичайно , а не після Донецька , як ви могли подумати) . А то багато хто вважає , що тут - суцільні заводи. Так , заводів , безумовно , дуже багато. Але й історичних пам'яток не менше, ніж в деяких великих містах Західної України .

Коротше , просто перерахую хрестоматійні пам'ятки, які ви , шановні нехарьковчане , постарайтеся , будь ласка , побачити , якщо вас якимось вітром занесе в наше місто.

Покровський монастир . У ньому знаходиться найстаріша споруда Харкова - Покровський собор ( 1689 ) - шедевр козацького бароко. Усередині нього , правда , нічого путнього немає ( вже ) . Все, що намальовано на стінах , - нове. Типовий приклад знищення пам'ятників архітектури служителями культу. Наприклад, є тут величезна " фреска " з Миколою ІІ . Не будемо обговорювати ступінь святості государя , але до XVII століття і козацькому бароко він не має відношення однозначно. І заради нього можна було зіпсувати церква простіше.
У монастирі при Покровському соборі є ще дзвіниця ( ровесниця собору) , Архієрейський будинок ( 1820-1826 ) , Озерянська церква ( 1896 ) і багато чого ще. У дворі дуже красиво , так що зайдіть обов'язково .

Успенський собор ( 1771-1777 ) . Стиль бароко , уявіть собі , теж шедевр. На даний момент - недіючий , але все незабаром зміниться , і православна церква там знову щось зіпсує .
Дзвіниця Успенського собору (1821-1848 , арх. А. Васильєв , А. Тон) . Ви будете сміятися , але це теж шедевр. Тепер вже класицизму. Висота дзвіниці - 88,9 м (кажуть , колись була найвищою будівлею Росийськой імперії). У ній знаходиться органний зал.


Благовіщенський собор (1888-1901 , арх. М. Ловцов ) Стиль - циганщина (тобто ново- візантійський ) . Головний собор міста . Нагадує мечеть і торт одночасно. Знаменитий у тому числі і тим , що наприкінці 90 -х горіла його дзвіниця. І не в перший , до речі , раз . А для мене він примітний тим , що це перша церква , яку я відвідала у своєму житті , а було мені тоді роки чотири. Була в захваті.

Держпром ( не плутати з Газпромом ) , 1925-1928 . Шедевр і еталонний зразок стилю конструктивізм , перша висотна залізобетонна будівля в СРСР. Громадина з безліччю під'їздів , тисячами кабінетів і ліфтами з ліфтерами (уявіть , приїжджає ліфт , а в ньому тітка на стільчику сидить , двері відкриває - закриває ) . Більшовики хотіли розмістити тут абсолютно всі органи управління в період , коли Харків був столицею Радянської України ( 1919-1934 ) . На це варто подивитися.

Площа Свободи - найбільша площа Європи. Коли люди це чують , то уявляють собі щось грандіозне. Насправді , площа як площа . Але планування все ж цікава . Саме на ній знаходиться Держпром , ліворуч від нього - Харківський національний університет (заснований в 1805 р.) , справа - Військова академія , навпаки - обком . А в центрі - хто б ви думали? Степан Бандера ! Жарт . Ленін , звичайно. Я б сказала , що він дуже мальовничо виглядає в центрі площі , якби це був не Ленін. Але це він. Тому я такого не скажу.


Вулиця Сумська - сама-сама центрова вулиця Харкова. На ній багато цікавих будинків , два театри ( оперний і український драматичний ) , пам'ятник Шевченку ( 1935 , ск. Манізер ) - кращий в Україні . В принципі , є в Харкові вулиці, які не поступаються Сумської з краси. Пушкінська , наприклад. Просто Сумська - це наш Хрещатик і Невський проспект , це наше все ! Ну , ви зрозуміли.


Житлові та адміністративні будівлі в центрі. Просто прогуляйтеся по Пушкінській , Римарській , Дарвіна , Артема , Чернишевській , Університетської та помилуйтеся старовинними особняками і цікавими будівлями радянського періоду. А на площах Рози Люксембург та Конституції ви побачите будови , які , на мій погляд , визначають вигляд Харкова і роблять його неповторним. Це сірі громадини початку ХХ століття і 20 - 60 -х років. Нічого подібного в Україні більше немає.

Чесно , Харків - дуже красиве місто. А хто стверджує зворотне , той або не був тут жодного разу , або приїхав вночі , проїхав з вокзалу на таксі до родичів у район новобудов , а наступної ночі так само поїхав назад .

А ще для мене існує з дитинства мірило масштабів міста - якщо в місті немає метро , значить він - маленький. Ось Харків - велике місто.

І ще . Якщо хтось буде вам говорити , що Харків - не український місто , пошліть його подалі. Саме тут в 1900 році Микола Міхновський виступив з маніфестом " Самостійна Україна " , в якому вперше була сформульована концепція створення Української незалежної держави . Саме тут почалося українське відродження 20 - 30 -х років. Тут жили і творили Микола Хвильовий , Лесь Курбас , Микола Куліш. Тут працював театр « Березіль» і була створена прогресивна організація літераторів ВАПЛІТЕ . Харківщина - батьківщина Квітки - Основ'яненко і Дмитра Яворницького . І моя теж.

Харків - справжнє місто з усіма ознаками і атрибутами міста . І зі своїм неповторним обличчям . І я дуже хочу , щоб він зберігав своє обличчя.