ГОРОДА УКРАИНЫ

Північна частина каньйону навколо Старого міста


Відразу по приїзді в Кам'янець ми оглянули південну частину каньйону навколо Старого міста. Чесно кажучи , на другий день сил у нас вже залишалося мало , але раз вже ми вирішили оглянути весь каньйон , то не будемо відкладати другу його половину на наступне відвідування міста . До того ж , це варто зусиль .

Отже , біля Новопланівського мосту знову спускаємося вниз , і йдемо , тепер на північ. Чесно кажучи , ця частина каньйону вражає менше. Хоча це саме те місце , яке все фотографують з Новопланівського моста.

Здалеку - супер , але поблизу ... В основному в очі кидаються купи сміття та пляшки. Двори виходять на берег річки і, як мені здалося , місцеві жителі з дворів згрібають сміття в річку без найменших докорів сумління. У дворах - ні пилинки , зате відразу під парканами - жах ! Детальніше про стан каньйону - в окремому оповіданні .

Фортифікаційні споруди нам здалися в цій частині каньйону не такими значними , як у південній, але все-таки вони теж заслуговують найпильнішої уваги. Ось , наприклад , порохові склади . Побудовані вони були наприкінці XVIII століття за проектом знаменитого інженера Яна де Вітте. Шкода, що зараз вони перебувають у занедбаному стані.


Але не тільки видатних пам'яток, а й просто житлових покинутих будинків в каньйоні багато. Взагалі ці халупки живописно виглядають в кадрі на тлі фортечних стін. На першому фото - руїна на тлі Вітряний Брами , на наступних - покинутий будинок і цілком жиле житло під Турецьким бастіоном (XVII століття).


Є цікаві речі більш сучасних (щодо середньовіччя ) періодів. Наприклад , така от сходи , старовинний покинутий колодязь і більш монументальна споруда - пивзавод ХІХ століття ( недіючий , на жаль , а то у нас є традиція - скрізь місцеве пиво пробувати ) :

Ще нам дуже сподобалися камені в каньйоні : таке відчуття , що це оброблені бруски , складені людиною. Так все рівненько !


Йдемо далі - біля мосту через Смотрич (там , де все миють у річці машини ) розташовані Польські ворота . Дуже красива споруда з двома баштами , одна з яких - надбрамна - рідкісна для Кам'янця вежа - вона гранована .

На протилежному березі річки ми побачили ще якусь невелику башточку , але сил і бажання переходити річку вже не було. Тому ми пішли далі. А далі було ще кілька цікавих споруд , нами , на жаль , поки не ідентифікованих . Така ось вежа , плавно « випливає » з скелі і якісь старовинні стіни , зараз службовці парканом.


Наприкінці нашої прогулянки по каньйону нас чекало гідротехнічна споруда , яке позбавило нас можливості піднятися наверх і змусило повертатися до Польським воротам , до сходів. Але все-таки щось у цьому є , ​​можна навіть подумати , що це природний водоспад . У всякому разі , фортеця звідси виглядає непогано !


Ну що ж , тут - тупик , повертаємося назад у місто. Біля Польської брами піднімаємося сходами наверх , внизу залишається вежа. Здається, що вона так близько, що дах - намет можна рукою доторкнутися.



Ось ми і обійшли всю петлю навколо Старого міста. Це унікальний пам'ятник природи , який люди , на жаль , своєю байдужістю і безкультур'ям руйнують так само, як варвари руйнують пам'ятники архітектури. Але якщо будівлі відновленню підлягають , то створене природою - навряд чи. Дуже хотілося б , щоб у даному випадку жителі Кам'янця і ті , хто приїжджає в нього , оцінили такий подарунок природи і зрозуміли , що це - дуже цінний подарунок.

А ми , в свою чергу , здійснюємо заключну вечірню прогулянку містом , про яку читайте в наступному оповіданні .