ГОРОДА УКРАИНЫ


Поїздка в Ізяслав , 18.11.2006г .

У всіх поїздках по Україні є одна особливість: завжди отримуєш менше , ніж очікуєш . Надивишся картинок в Інтернеті , Загора бажанням побачити небудь місто і думаєш , що те, що на картинках , займає основну частину міста , і ніяких недоліків там немає. Приїжджаєш ти в місто , і що бачиш ? Стандартну картину: церква- райком - Ленін. Та плюс тітки в фуфайках на великах і гуси в калюжах . Потім, звичайно , після часу , розглядаєш фотки , і згадується тобі все , що бачив. І хочеться знову побачити це місце , і думаєш: «Який же все-таки славне місто ». Але це вже потім.

І серед цієї вервечки міст і містечок українських зустрічаються такі місця , де побачити чогось цікавого ну зовсім не чекаєш. І раптом ... (це так в книгах пишуть: «Як раптом ... » , « Аж Раптена ...») Таким містом виявився Ізяслав на Хмельниччині .

Але почну по порядку. Представився якось випадок поїхати в Хмельницький на базар. Припустимо , за дублянкою . А Ізяслав знаходиться саме у Хмельницькій області. Але , виявилося , що це місто розташований не на трасі Хмельницький -Рівне , а трошки в стороні від неї. Тому численний на цій трасі транспорт заїжджає туди рідко, і з обласним центром повідомлення проблематично. Однак вирішивши , що більше не буде можливості побачити це місто в силу його відшибі , а тут цілий день вільний , ми вирішили , ризикуючи не повернутися в Хмельницький (ну не стільки у нас грошей , щоб на таксі по 150 км їздити) , поїхати в Ізяслав зараз або ніколи .

Слід сказати , що туман в цей день був як у Лондоні , і не пройшов він до вечора. Зауважу , що Ізяслав , напевно , дійсно класний місто, якщо привів мене в невимовне захоплення навіть при такій мерзенної , отвратной погоді .
Сіли ми в автобус марки « Мерседес» (жарт). Сіли ми в ПАЗик (це таке маленьке жовтенькі диво! Я його називаю « гробовоз ». Пам'ятаю , 20 років тому на такому автобусі я їздила в школу , так він вже тоді був допотопним . Ось техніка !) Так от , це диво виїхало з АС № 1 Хмельницького в 9.40 . Природно , місць не вистачило , і довелося мені залізти на ту байду , що поруч з водієм (ну , де він дрібниця свою складає ) . А в Пазік ця байда висока ! І таким чином 3:00 ! До речі , дорога - найкрасивіша з усіх доріг , що є в Україні (особливо коли ми їхали назад , через Красилів) . Приголомшлива кількість водойм. Вже не знаю , що це за ставки і озера , може штучні . Але красиво. Причому на вулиці в сенсі погоди морок (прошу не забувати ) .

Через три години доїхали ми до Ізяслава. Біля автостанції - вид на Старе місто. Красиво!
Перша штука , яка мене потрясла до глибини душі , це кладовище недалеко від АС . Я взагалі не є прихильником подібних речей , і різні цвинтарні прибамбаси у мене не викликають захвату. В даному випадку , може бути , туман так вплинув на мене , але враження залишилося як від перегляду казки (ну , в стилі Гоголя , звичайно , або Стівена Кінга на худий кінець). Особливо сподобалися мені ворота . Самі непоказні , маленькі і старі . Але щось у них таке було , що захотілося зайти . Кладовище маленьке , занедбане . По території розкидані старовинні плити , збереглися деякі надгробки 19 століття. Взагалі , нічого особливого. Але щось містичне у цьому є. Загалом, це треба побачити.

Далі ми пішли по дорозі в місто , де нас чекала маса приголомшливих речей.
По дорозі ми , природно , зустріли Леніна і все , що до нього додається в провінційних містах ( обком etc . ) Але, не дивлячись на загальне сумне стан , все-таки місто здається якимось історичним цілим , а вже такої кількості перлин ми не бачили ніде .
Отже , по дорозі від АС зліва побачили ми шпиль чогось красивого і направили лижі прямо туди. Чогось красиве виявилося костелом Св. Йосифа ( 1750-1760 ) . Чомусь нагадав він мені костел в Кременці. Хоча не схожі вони зовсім. Просто нагадав і все. Елегантне , витончене барокове будова , яка передає дух епохи. Поруч з костелом стоїть танк на постаменті. До речі , мене завжди цікавило питання : а що якщо танк з'їде з п'єдесталу ? Ну, не втримається. Жах!

Поруч з костелом ми побачили якісь значні руїни , що опинилися палацом Сангушко (середина XVIII ст.) Це одне із самих приголомшливих будівель , що я бачила в житті. Може бути , той факт , що воно розвалено , надає такий наліт романтизму. Може , будь палац цілим , що не здавався б він таким величним . Але , в будь-якому випадку , ці руїни чомусь нагадали зображення стародавнього Риму на картинах італійських майстрів. Особливо , коли проходиш по залу через численні двері (ніяких залів і дверей там , звичайно ж , не залишилося , тільки щось віддалено нагадує , але історична аналогія проскакує в той момент дуже сильна ) . Особливо вражає головний вхід з подвійною сходами. Приголомшлива штука!

Ліричний відступ: як завжди в таких місцях , в руїнах палацу мене охопив напад люті на адресу радянської влади. Блін , адже ось будували люди , творили , створювали , а ці варвари НІЧОГО після себе не залишили , НІЧОГО , КРІМ РУЇН ! Але ця купа цегли - дійсно виглядає як палац . А совкові шедеври в хорошому стані - це і є купа цегли . До речі , в руїни перетворилися не тільки пам'ятники архітектури , але і в душах наших залишилися суцільні руїни. І ми продовжуємо руйнувати те небагато , що ще можна зберегти.

Подібні сумні думки практично завжди відвідують мене при огляді міст і сіл України . І розумієш , що нічого кращого вже не буде створено . І так сумно стає , коли розумієш , що пішла безповоротно частина історії моєї країни , мого народу , як ніби друга втратив .

Далі . Старе місто ( то був Новий ) . У старому місті теж є що подивитися. Туди потрапити можна , перейшовши міст через Горинь. Міст не просто міст , а веслування. Дуже симпатично виглядає. А особливо симпатично виглядає з моста Бернардинський монастир суворого режиму ( 1606-1610 ) . Саме так . Як і в Бережанах, з монастиря зробили колонію ( от не хочу , а все-таки знову незлим тихим словом згадується радянська влада) . Хоча , може бути , у злочинців душі краще очищаються в безпосередній близькості від святих місць (жарт). Але будівля монастиря дуже красиве і велике . Шкода , ближче підійти не можна. Я маю на увазі , зовсім ближче . Ну , точніше, не шкода, звичайно , що не входжу до числа тих , хто може зовсім близько підійти. Ну , ви зрозуміли ...

Так от , коли через міст переходиш , то йдеш прямо на Михайлівську церкву. Церква проста , і порівняно нова , але місце розташування її настільки вдало , що виглядає вона чудово й органічно в Ізяславському пейзажі. Що не сфоткати ? !

На протилежному горбку стоїть палац - не палац , замок - НЕ замок , а так , сарайчик , коробок з дірками. Насправді це замок Заславських ( 1539 ) . Точніше те , що від нього залишилося : сховище цінностей , скарбниця , одним словом - склад. Обгороджений він парканом. А що збираються за цим парканом робити - неясно. Може реставрувати , а може знести на фіг і побудувати кіоск з пивом і чіпсами. Або там ігрові автомати поставити . А то нудно якось в місті.

Недалеко від церкви є ще один перли. Це руїни костелу Іоанна Хрестителя ( 1599 ) . Ось ще один приклад того , що руїни завжди красиві . Може , це тільки я так бачу. А може бути це тому , що немає всяких нашарувань наступних епох , у вигляді незграбних скульптур , мазні на стінах і паперових квітів? А тільки сліди перебування неандертальців 21 століття у вигляді « глибокодумних » написів у таких місцях , що дивуєшся: « Як цей варвар туди заліз ? » Загальний стан плачевний : дах частково є, але куполів немає , а бічний фронтон розколовся на дві частини (дуже мальовничо , до речі). Усередині нічого немає , крім сміття . Думаю , що непогано було б законсервувати цю штуку ( не сміття - костел ) . Хоча б у такому стані. Жалко , пропаде адже . Ось , знову до речі , асоціація виникла , з Підгайців : там такий же значний костел в такому ж жалюгідному стані. Теж шкода.

Так , біля цієї споруди завершився наш огляд міста Ізяслава. Хочеться приїхати сюди влітку , і присвятити йому більше часу. Дуже він затишний. Слід сказати , що виїхали ми вдало , перехопили в центрі міста той самий ПАЗик , в якому провели три незабутні години в атмосфері запаху свіжої ( колись ) щуки , яку везла одна місцева бабуся. До речі , крім маси озер , прудиков і річечок , зустрівся нам на шляху такий славний містечко , як Антоніни . По-моєму , наступного разу варто зупинитися в ньому і розглянути докладніше .

Пи.Си. До речі , по дорозі в Ізяслав ми заїхали в Старокостянтинів . Місто своєрідний , з характерною атмосферою і красивим замком ( а більше все-таки мені сподобалася церква біля нього). Думаю , що багато чого в цьому місті ми не розглянули в силу того , що за туманом просто не було нічого видно. Наприклад , як виявилося згодом , там є якась шибко цінна вежа. Можливо , ми навіть проходили повз неї . Як звичайно , є привід повернутися .