ГОРОДА УКРАИНЫ
Друга поїздка на Тернопільщину (Кременець , Бережани , Бучач , Чортків ) - червень , 2006


Хоча рік тому ми вже відвідали Тернопільську область , але там залишилося стільки різних цікавих місць , що варто туди поїхати ще раз (і ще раз , і ще раз , і ще багато -багато разів).
Цього разу вирішили трохи змінити маршрут , і пожертвувати Збаражем і Теребовлею (і, як несподівано виявилося , знову Тернополем ) , зате були заплановані Чорткив і Бучач. Ну і побачити мої улюблені Кременець і Бережани - це задоволення , не порівнянне ні з чим.

Що змінилося за рік ?

У моєму улюбленому костелі єзуїтів стали помітні сліди ремонту . У всякому разі , так зачарувала мене минулого разу роздовбана сходи виявилося вже не раздолбанной . І на тому спасибі. Крім цього , нам вдалося виявити наявність у місті ще кількох готелів. Таким чином , виявилося, що їх у Кременці 6-7 штук. Чомусь всі вони були зайняті. І оселилися ми у віддаленій від центру ( район біля цукрозаводу ) готелі « Омета ». Вартість я не запам'ятала , десь 80-90 грн. Загалом , нормально.
На жаль , як і минулого разу не вистачило часу відвідати єврейське кладовище ( кіркут ) і бачили ми його тільки здалеку. Як його знайти? От якщо стояти внизу обличчям до горі з козацькими могилами , то зліва від неї буде гора з кіркут . З козацьких могил дуже добре кіркут видно.
А взагалі Кременець знову справив прекрасне враження і зберіг в моєму серці статус одного з найулюбленіших місць в Україні .

Наступного дня були знову Бережани . Тут теж дещо за рік змінилося.
По-перше , замковий костел обріс лісами. Не знаю , наскільки наміри на рахунок реставрації серйозні, швидше за все , це просто для того , щоб костел не завалилася . Подорож по лісах виявилося цікавим , хоча залізти в сам костел по балках я не ризикнула , висота пристойна , можна зірватися . Але теоретично це зробити можливо. Бачили ми там таких альпіністів.
Також ми попросили відкрити нам двері в костел , але ключ виявляється хтось з працівників забрав додому. Так що знову ліплення не побачили. А взагалі- думаю прикольно мати вдома ключ від храму. Щось у цьому є.
Зате ми найняли екскурсію ( 10 грн.) , Чого мені спочатку дуже не хотілося. Терпіти не можу екскурсоводів - це самі нудні люди на землі , просто-таки володіють талантом відбивати у людей інтерес до культурної спадщини . Екскурсоводи , читають ці рядки , дайте відповідь мені на одне питання : чому ви думаєте , що якщо ви більше назвете цифр і абсолютно не запам'ятовуються імені князів- графів , то народу буде цікаво? ? ? Причому все це монотонним голосом , без емоцій , на автоматі. Ось екскурсія по бережанському замку такою і була . Я нічого не запам'ятала , а погляд блукав по камінню байдуже . Вірніше , участность , але це було викликано не тим , що говорила екскурсовод. Я думаю , що краще їм розповідати вигадка , легенди , тоді у людей виникне хоча б найменша зацікавленість . А дати можна і в Інтернеті знайти , якщо вони комусь потрібні. Більше за рік у Бережанах нічого не змінилося , навіть ціна на проживання в готелі. І води там в душі так і немає.

На третій день з самого ранку ми поїхали в Бучач ( автобус з АС Бережан виходить в 9.40 ) .
Автостанція Бучач розташована за містом , ми вийшли не доїхавши до неї , в центрі , і потім нам довелося все-таки йти пішки до АС хвилин 30 , щоб дізнатися , у скільки автобус на Чорткив . Недалеко від АС є село під назвою Підзамочок . Назва говорить сама за себе. Там ми подивилися руїни замку ( 1700). Йти пішки по трасі від АС туди хвилин 20 . Так що , не пропустили.
Потім ми найняли таксиста , який за 7 грн. прокатав нас по місту і завіз на замкову гору . І правильно зробив , тому що навряд чи ми так швидко зі своєю втомою прийшли б туди по таких крутих схилах.

Бучацький замок (XIV в . ) Складається з фрагментів стін і круглої вежі ( на фото). З того боку , де відкривається вид на Бучач , стін практично немає. Тому , власне, і вид відкривається . Збудований замок з якогось рожево- бордового каменю , як і в Підзамочку . До речі , територію замку місцеві жителі використовують як футбольне поле і випас для кіз.
Від замку ми спустилися в місто повз Успенського костелу ( 1763). Дуже елегантне будова виявилася закритим , інтер'єр вдалося сфотографувати через грати на дверях.

Далі ми попрямували розглядати знамениту Бучацьку ратушу (на фото) ( 1750-1751 ) . Напевно , це найкрасивіша ратуша в Україні . Хоча , чому « напевно » ? Враховуючи, що їх у нас не так вже й багато , вона точно сама-сама . Можливо , одна з найкрасивіших в Європі . Фасад її рясно прикрашений ліпленням , скульптурою (природно , Пінзеля ) . Вигляд у неї дуже ошатний , стан - огидне. Судячи з усього , в ній нічого немає , слідів присутності людей не виявилося.

Ще одне місце , яке заслуговує пильної уваги , - Василіанський монастир (1753-1770) , де центральною будовою є церква Воздвиження досить традиційної архітектури стилю бароко.
Знайшли ми ще церква Миколая ( 1610 ) , яка здалася нам ну зовсім нічим не примітною і нецікавою . Зате біля цієї церкви нами жваво зацікавилися місцеві жителі , які привели нас до колони , що символізує ... Не знаю , що вона символізує . Може , присвоєння місту Магдебурзького права , або перемогу яку-небудь. Але річ гарна.
Тут же місцева молодь , улещена увагою туристів до Бучачу , почала розповідати нам про існування в місті різних цікавих місць і навіть зголосилася нас туди проводити. Але, на превеликий наш жаль , автобус на Чорткив приїжджав через півгодини. Тому довелося поспішати (ще подивившись Покровську церкву , 1764).

До речі , на автобус на Чорткив ми так і не потрапили. Просто не дочекалися , а виїхали раніше на попутці за 4 грн. Водій був дуже жвавий , причому з перепою , поспішав до сестри з подарунками. Знову довелося випробувати легкий мандраж від гонок по дорогах Західної України . Все-таки вони там всі Шумахери .

Коли ми приїхали в Чортків, то вже не було толком сил помилуватися ним . Але ж так я мріяла його побачити. Місто , звичайно , класний , але наступного разу розгляну його в перший день поїздки , щоб скласти вірне враження.
Отже , на самій центральній вулиці знаходиться сама центральна пам'ятка - костел Святого Станіслава ( 1619 ) . Стиль псевдо- готика. Чому «псевдо» ? Тому що для 1619 - просто « готика» занадто пізно. Це жарт . Насправді готичні риси він придбав в ХХ столітті , після перебудови (Не горбачовської перебудови , а перебудови костелу ) . А до цього виглядав зовсім по -іншому. Мені так не хотілося втрачати таку красиву цяцька з поля зору , що ми крутилися біля нього і сфоткали і так , і сяк . Потім кілька разів повернулися і ще раз сфоткали .

Трохи нижче костелу знаходиться стара ратуша ( на фото) (поч. ХХ століття ) . Вигляд у неї дуже зворушливий , майже театральний . Мені чомусь вона нагадала декорацію. На шпилі - півник , зовсім як в ілюстраціях до німецьких казок. Навколо ратуші - базар. Взагалі ця частина міста дуже приємна , на ній є кілька гарних будиночків , вулички дуже затишні , тільки вони в той день виявилися зовсім безлюдними.

У місті є дві дерев'яні церкви: Успенська ( 1635 ) в центрі і Вознесенська ( 1738 ) біля вокзалу. У дворі Успенської церкви - колодязь з смачною крижаною водою.

Є ще одне місце в місті , дуже популярне серед паломників - Покровська автокефальна православна церква ( 1903-1905 ) . Те , що це місце популярне , ми зрозуміли по великому скупченню людей , але ж у самому місті людей не було взагалі. У дворі церкви все дуже чисто і чинно , і можна набрати святої водички з численних джерел. Що ми і зробили.
Церква знаходиться поруч з замком ( 1610). Стіни добре збереглися , але замкові приміщення дуже засмічені, так , що зайти туди просто огидно . А у дворі замку знаходиться якесь підприємство , там багато машин , якихось времянок . Взяти б це все в хороші руки і довести до розуму!

Ну , одним словом , Чортків нам сподобався. З великим задоволенням я приїхала б сюди ще .
Увечері нас чекав потяг прям з Чортківа (№ 628 , Чернівці- Київ) , так що в Тернопіль нам , на щастя , повертатися не довелося.

Після трьох днів походів хотілося скоріше лягти спати і на наступний день прокинутися вже вдома. Цілий день розглядати фотки і згадувати свої відчуття. Щоб незабаром захотіти знову